چیدمان آشپرخانه قدیمی یا مطبخ

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی داخلی هر خانه‌ای به شمار می‌آید، به همین خاطر آن را قلب تپنده‌ی خانه نامیده‌اند. در خانه‌های ایرانی معمولا آشپزخانه‌ها کوچک‌تر از سایر مکان‌ها انتخاب می‌شوند. در گذشته آشپزخانه‌های قدیمی که با نام مطبخ شناخته می‌شدند، شکل بسیار ساده‌ای داشتند و در آن از وسایل آنچنانی امروزی خبری نبود. اما امروزه زندگی مدرن، کاملا سبک آشپزخانه‌های ایرانی را متحول کرده و شما شاهد چیدمان و معماری‌های خاصی برای دکوراسیون آشپزخانه‌ها هستید.

 

ما در این مطلب شما را با ۴ متد برای چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی آشنا می‌کنیم تا با الهام از آن‌ها بتوانید طراحی متناسب با معماری‌تان را پیدا کنید. ادامه مطلب را از دست ندهید.

متداول‌ترین و سنتی‌ترین نوع چیدمان آشپرخانه که در سراسر دنیا بسیار رواج دارد، مربوط به مثلث کار آشپزخانه است. منظور از مثلث کار همان سه هدف اصلی آشپزخانه یعنی پخت‌وپز، شست‌وشو و نگهداری مواد غذایی است. یعنی شما باید گاز، سینک ظرفشویی و یخچال را به گونه‌ای بچینید که تشکیل یک مثلث دهند. در طراحی این مثلث به فاصله‌ی میان اجاق گاز با سینک و یخچال باید توجه ویژه‌ای شود چرا که گرمای اجاق گاز و لکه‌های چربی آن می‌تواند بر عملکرد یخچال و ظروف شسته‌شده‌ی شما تاثیر زیادی داشته باشد.

عموما مثلث کار در فضاهای بزرگ راحت‌تر قابل اعمال است. اگر آشپزخانه‌تان کوچک است، شما نیاز دارید که این متد را کمی تغییر دهید. ما در ادامه‌ روش‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که با کمک آن‌ها می‌توانید استفاده‌ی بهینه‌ای از فضای کوچک آشپزخانه‌تان داشته باشید و بهترین چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی را برای خودتان رقم بزنید.

اگر آشپزخانه‌تان تنها به یک دیوار محدود است، این ایده می‌تواند بهترین چیدمان برای آن باشد. سینک ظرفشویی شما باید در مرکز دیوار قرار بگیرد و یخچال و اجاق گاز نیز در دو طرف آن واقع شوند. در صورت امکان، بهتون پیشنهاد می‌کنیم که از هر طرف سینک به اندازه‌ی چهار پا، بین سینک و یخچال و اجاق گاز فاصله دهید تا فضای کافی را برای تردد و فعالیت‌های مختلف در آشپزخانه فراهم نمایید. مطمئن باشید که این مدل بهترین عملکرد را برای شما خواهد داشت و می‌توانید فضای بیشتری در آشپزخانه‌ی خود داشته باشید. از تمام فضای دیوارتان استفاده کنید و با کابینت یا قفسه‌ها، فضایی را برای ذخیره‌سازی ظروف و لوازم آشپزی ایجاد نمایید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *