چگونگی حفظ کردن آرامش روانی

دیگر استرس زیاد در محل کار ممنوع! همان‌طور که شما بهتر از من می‌دانید، در دنیای امروز آهنگ حرکت جهان دیجیتالی و پیچیدگی رو به رشد اکثر صنایع، محیط‌های کاری را با معضلی به نام استرس همراه کرده است.

البته این فقط محدود به محل کار، سازمان‌ها یا شرکت‌های مختلف نمی‌شود. آن‌قدر زمان محدود است و آن‌قدر همه‌چیز با سرعت پیش می‌رود که در هر کاری وقتی ضرب‌العجلی برای اتمام آن تعیین می‌شود، استرس رسیدن به خط پایان در مدت زمان برنامه‌ریزی شده، اجتناب‌ناپذیر است و بنابر تمام این دلایل، به نظر می‌رسد سخت‌ترین کار دنیا، حفظ آرامش در محیط‌ کار باشد. از آنجایی‌ که سطح استرس مدیران مدام رو به افزایش است، پس نمی‌توان بی‌تفاوت بود و باید برای چگونگی مقابله با این استرس و برقراری آرامش در محیط کار و بالارفتن راندمان هر کسب و کار، راه‌حلی پیدا کرد.

دل‌تان می‌خواهد چه جور آدمی باشید؟ دوست دارید چه شخصیتی داشته باشید؟ درباره‌ی کسی که واقعا دل‌تان می‌خواهد باشید، بنویسید. منظورم اهداف شغلی‌ یا حرفه‌ای‌تان نیست. منظورم دقیقا «چه‌جور شخصی بودن» است! دوست دارید چه ویژگی‌هایی داشته باشید؟ فقط درباره‌ی آدمی که واقعا دوست دارید باشید، بنویسید. افراد کمی تاکنون این کار را انجام داده‌اند، شاید ندانید اما این کار الهام‌بخش و راه‌گشا است. یکی دو جمله درباره‌ی اینکه وقتی تحت فشار هستید چگونه آرامش‌تان را حفظ می‌کنید، بنویسید. بنویسید هنوز مستقل هستید و می‌توانید در برابر همه‌ی پیشامدهای زندگی، خوش‌بینانه رفتار کنید.

هدف این است که به «من رویایی‌»تان تبدیل شوید، پس ایده‌آل‌ترین خودتان را بنویسید. هر روز صبح خلاصه‌ای از خصوصیات این خودِ آرمانی‌تان را مرور کنید و آرامش محیط کار، تمام روز به او فکر کنید و بگذارید به بخش ثابتی از وجودتان تبدیل شود. عالیه! توقف نکنید و همین‌طور ادامه بدهید. اجازه بدهید خصلت‌های عالیِ بیشتری از این «من ایده‌آل» نمایان شود. بگذارید خودنمایی کند و روز به روز بیشتر خودش را در دل‌تان جا کند.

کری گرانت (Cary Grant) یکی از بهترین‌ بازیگران هالیوود جایی نوشته است: «مدت‌های مدیدی مثل کری گرانت ایفای نقش کردم تا توانستم تبدیل به او شوم.»

سعی کنید تمرکز خود را صرف یافتن راه‌‌حل واقعی کنید، به خودتان سروسامان بدهید و دنبال راه‌حل بگردید. مهم نیست مشکل از کجا آمده یا چه چیزی آن را به‌وجود آورده است یا راه‌‌حل رفع مشکل چقدر می‌تواند پیچیده باشد؛ مهم نیست حل کردنش سخت است یا نه؟! فقط روی راه‌حل‌های ممکن تمرکز کنید. وقتی اوضاع پیچیده می‌شود، هدایت آن به مسیر درست مهم است نه صرفا خود آن پیچیدگی! سیمون رینولدز معتقد است با توجه به تجربه‌اش در آموزش بسیاری از صاحبان کسب‌وکارهای بزرگ، یکی از مهمترین ویژگی‌های مدیران حقیقی این است که نشان می‌دهند واقعا به دنبال پیداکردن راه‌حل مناسب هستند؛ بدون آنکه مهم باشد که مشکل از کجا آمده است. منظور این نیست که ریشه‌ی مشکل را بی‌خیال شوید، نکته اینجاست که راه‌حلش مهم‌تر است! وقتی به دلایل بروز استرس در محیط‌های کاری دقت کنید، می‌بینید هنگامی استرس بالاتر می‌رود که همه روی مشکل تمرکز می‌کنند، نه روی راه‌حل آن! خب طبیعی است وقتی مدام به چیزی نگران‌کننده فکر کنید، نگران‌تر می‌شوید!

من هم قبول دارم که ثابت‌قدم بودن و متمرکز شدن روی راه‌‌حل، کار دشواری است! برای اینکه بتوانید روی راه‌حل تمرکز کنید و نه روی مشکل باید اول از همه‌ تصویر درستی از خود درونی و محوری‌تان داشته باشید. دوباره به این موضوع فکر کنید؛ حالا بیشتر از همیشه خودتان را فردی در نظر بگیرید که کاملا روی راه‌حل متمرکز است، شخصیت‌تان را ارتقا بدهید تا به این هدف برسید. باید مدام چنین شخصیتی از خودتان را در ایده‌آل‌تان تصور کنید و هر روز بیشتر و بهتر به خودتان ثابت کنید که «می‌توانید».

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *