درصد چربی بدن چیست؟

اکثر رژیم گیرندگان، هنگام کاهش وزن به عدد ترازو توجه می‌کنند. البته اگر می‌خواهید به بدنی سالمتر و زیباتر دست یابید، داشتن یک وزن هدف مهم است، اما وزن پایین‌تر، همه چیز نیست. مقدار چربی که شما در بدنتان دارید، بسیار مهم‌تر از عددی است که ترازو نشان می‌دهد.

اگر سعی دارید حجم عضلانی‌تان را افزایش دهید یا می‌خواهید سوخت و سازتان را بالا ببرید، باید درصد چربی بدن نرمالی داشته باشید. بیایید با خودمان روراست باشیم، همه ما در مورد وزن بدنمان، کمی حساسیم، اما در کل، وزن موضوع اصلی نیست. چربی بدن کمتر، یعنی داشتن بدنی سالمتر.

درصد چربی بدن چیست؟

چربی بدن به مقدار چربی گفته می‌شود که شما در بدنتان دارید. اهمیت چربی بدن برای زنده ماندن تنها به ۳٪ چربی بدن نیاز دارند، اما یک زن متوسط، حدود ۲۵ تا ۳۲ درصد چربی بدن دارد. ورزشکاران زن، حدود ۱۵٪ چربی بدن دارند، و خانم‌هایی با شکم تخت می‌توانند چربی بدن زیر ۲۰٪ داشته باشند.

در مردان، درصد چربی بدن نرمال حدود ۱۸ تا ۲۵ درصد است. درصد چربی بدن بیشتر از این مقدار نرمال در خانم‌ها و آقایان، بعنوان اضافه وزن و چاقی در نظر گرفته می‌شود.

چرا درصد چربی بدن از وزن واقعی شما مهم‌تر است؟

اگر بخاطر داشتن بدنی سالم‌تر سعی دارید که وزن کم کنید، اعداد روی ترازو کم اهمیت می‌شوند. چون مهم نیست که چه وزنی داشته باشید، تنها اگر درصد چربی بدن شما بالا باشد، سالم نیستید.

بجای پیروی از یک رژیم غذایی کم کالری و پروتئین بالا، ما توصیه می‌کنیم که برای افزایش حجم عضلانی، هر روز ورزش کنید و وعده‌های غذایی متعادل‌تری بخورید. در زیر راه‌های دیگری را برای کاهش درصد چربی بدنتان بیان می‌کنیم:

تمرینات قدرتی انجام دهید

تمرینات قدرتی به شما کمک می‌کنند تا به بدنی زیباتر و سالم‌تر دست یابید، سرعت سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهید، و چربی بیشتری بسوزانید، حتی در حالت استراحت! لازم نیست در هر جلسه‌ی تمرین، وزنه‌های سنگین بلند کنید. قدم‌های کوچک بردارید: با وزنه‌های سبک‌تر شروع کنید و در حالیکه در تمرینتان پیشرفت می‌کنید، بتدریج وزنه‌ها را افزایش دهید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *