خوردن دسر بعد از غذا چاق نمی کند؟

این سوالی است که همیشه افراد، به ویژه مادران که مسئول تهیه و سرو غذای خانواده هستند، در پی یافتن پاسخ آن هستند. در افکار عمومی بسیار بیان می​شود که خوردن دسر پس از غذا باعث سهولت هضم غذا می​شود و در این رابطه، خوردن دسرهای شیرین توصیه می​گردد. حداقل نیاز روزانه به قند برابر ۵ گرم به ازای هر ۱۰۰ کالری انرژی مورد نیاز بدن است. مثلا در رژیم ۳۰۰۰ کالری روزانه حداقل ۱۵۰ گرم مواد قندی ضروری است.

Image result for ‫مصرف دسر‬‎

کم بخور

از سوی دیگر این مواد هضم آسان و کاملی دارند و پس از سوختن در بدن، تنها آب و دی اکسید کربن تولید می​کنند.

البته در صورت مصرف اضافی، به جای تبدیل شدن به انرژی، به تری​گلیسیرید تبدیل می​شوند و در بدن ذخیره می​گردند و چاقی ایجاد می​کنند.

اگر عادت به خوردن دسر دارید به شما چند پیشنهاد داریم:

در میان دسرها، گروه میوه​ها از بهترین هستند. بهترین دسری که می توانیم پیشنهاد کنیم، سالادی تهیه شده از میوه های فصل و تازه است. به علاوه، می توان بعد از غذا از دسرهای کم کالری مانند چند عدد کشمش، یک عدد انجیر خشک، یک عدد خرما و یا حتی یک قاشق کوچک مربا استفاده کرد. اما بدانیم که میل به جویدن غذا، خود ایجاد احساس سیری توأم با شادی می​کند.

مواد غذایی جامد مثل کشمش یا مغز گردو در دسرها، حس جویدن را ارضا می​کند. خوردن این مواد بیشتر از ۲۰کیلوکالری انرژی تولید نمی​کند در حالی که یک تکه کیک دارای حداقل دو برابر مقدار یادشده کالری است.از طرف دیگر زولبیا، بستنی، کرم کارامل و شیرینی های چرب بسیار پرکالری اند.

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *