حل مشکلات کودکان با بازی کردن

کودکان در طول بازی نحوه برنامه ریزی و حل مشکلات را فرا می گیرند. بازی، باعث تقویت مهارت های زبانی و ارتباطی و همین طور استفاده از نیروی تخیل و خلاقیت آنان می شود. کودکان بازیگوش بانشاط تر از سایر کودکان هستند و حس انطباق و همکاری آنها هم قوی تر از سایر کودکان است. فراموش نکنید کودکان اگر به مجموعه ای متنوع تر از اسباب بازیها دسترسی داشته باشند مدت طولانی تری را صرف بازی خواهند کرد.

حلقه دندانگیر بلوباکس Blue Box

از طرفی، اسباب بازیهای گران قیمت لزوما بیشترین نشاط و انگیزه را در بچهها فراهم نمی کنند. پس بهتر است کودک ۴-۵ اسباب بازی متفاوت داشته باشد که با آنها بازی کند تا این که یک اسباب بازی گران قیمت توی ویترین داشته باشد. در زندگیهای امروز، بیشتر والدین تمایل دارند بچهها در خانه بازی کنند تا بیرون از خانه; به همین خاطر، بازی کردن کودک با پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ و برادرها و خواهرها از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.

بد نیست بدانید که مطالعات نشان داده خلاق ترین بچهها، آنهایی هستند که بیشتر با اطرافیان بزرگسالشان بازی می کردند و البته این فقط کودکان نیستند که از بازی با بزرگترها سود و لذت می برند. یکی از بزرگ ترین تفریحهای زندگی برای یک آدم بزرگ می تواند همین بازی های کودکانه باشد.
همهخرید اسباب بازی هشت پاارزشمند هستند. محل بازی کودک باید همیشه پاکیزه و منظم باشد. او نباید اسباب بازیها را بشکند. بلکه باید آنها را دوست داشته باشد. البته اگر اسباب بازی خراب شد یا شکست، نباید او را مدت زیادی در انتظار بگذارید و آزار بدهید.
ساده ترین و ارزان ترین روش ممکن جهت افزایش تحرکات و فعال تر ساختن کودکان، فراهم کردن وسایل تفریحی زیادتر برای آنان می باشد.
بهترین اسباب بازی آن است که کودک را مجذوب خود می کند و او دو باره به سراغ آن می رود و تحریک و لذت بیشتر و بیشتری از آن کسب می کند. این اسباب بازی ممکن است خیلی گران یا خیلی ارزان تمام شود ولی نهایتا همان اسباب بازی است که کودک از آن لذت می برد و بیشترین امکانات یادگیری را برای وی فراهم می آورد.
برخلاف آنچه والدین انتظار دارند، هر قدر اسباب بازی دارای شکل غیراختصاصی تر و بنیادی تر باشد، قوه تخیل کودک را بیشتر تحریک می کند. مثلا شاید یک تکه چوب که می توان از آن به عنوان شمشیر یا عصا استفاده کرد بیشتر از یک عروسک با لباسهای گران قیمت که فقط می تواند یک شخصیت داشته باشد به خلاقیت کودک شما کمک کند. اما یکی از نکات بسیار مهم که والدین باید آن را مورد توجه قرار دهند انتخاب اسباب بازی برحسب سن کودک است. یعنی یک اسباب بازی که کودکی دو ماهه را سرگرم می کند نمی تواند یک کودک دو ساله را سرگرم کند و بالعکس. کودکان همگام با رشد خود به محرکهای متفاوتی نیاز دارند و انتخاب اسباب بازی بایستی براساس نیازهای متغیر آنها باشد. تناسب داشتن اسباب بازی انتخاب شده با سن کودک بسیار مهم است. اگر اسباب بازی خیلی پیشرفته باشد کودک نمی داند چگونه با آن بازی کند و لذت زیادی از آن نمی برد، اگر هم بسیار ابتدایی باشد حوصله کودک زود سر می رود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *