تامین ویتامین های ضروری بدن با پنیر بز

پنیر بز به جذب ویتامین های ضروری A و B نیز کمک می کند. پنیر بز همچنین سرشار از زینک (روی) و سلنیوم است که هر دو موادی حیاتی برای افزایش قدرت بدن و مقابله با بیماری‌های می باشند.

پنیر بز مانند دیگر پنیرها از تخمیر شیر توسط باکتری‌های لاکتیک بدست می آید و به دلیل همین تخمیری بودن به حفاظت از باکتری های مفید روده ها کمک می کند. این باکتری ها همچون پروبیوتیک‌ها سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.

پنیر بز دارای میزان اندکی ویتامین D بوده ولی این میزان ویتامین D برای جذب کلسیم پنیر کافی نمی باشد. همانطور که می دانید برای جذب کلسیم، وجود ویتامین D ضروری است. به همین دلیل برای جذب بهتر کلسیم پنیر بز بهتر است همراه با آن مواد غذایی حاوی ویتامین D مصرف کنید تا کلسیم بیشتری از این پنیر در بدنتان جذب شود.

پنیر بز منبع غنی از کلسیم است و برای تقویت استخوان های بدن و دندان ها بسیار مفید می باشد. پنیر بز دارای ۱ تا ۲ گرم کلسیم است. از دیگر خواص بی نظیر پنیر بز درصد بالای فسفر آن است. فسفر ماده ای بسیار مهم برای محافظت از استخوان ها و ترمیم بافت ها می باشد.

خواص پنیر بز و تفاوت آن با پنیر گوسفندی

هر شخص معمولی روزانه به ۱ گرم کلسیم نیاز دارد اما این رقم برای افراد سالمند، زنان باردار و کودکان و مبتلایان به پوکی استخوان ۱٫۲ گرم است.

همانطور که گفته شد پنیر بز به دلیل تخمیری بودن مانند پروبیوتیک ها به تقویت سیستم ایمنی و حفظ باکتری های مفید روده کمک می کند و از طرفی خود باکتری های مفید روده از فلور روده ها محافظت می کنند.

پنیر بز به دلیل دارا بودن مواد مغذی و حیاتی بسیار همچون کلسیم، فسفر، ویتامین های مختلف و چربی پایین ماده ای بسیار مناسب برای قرار گیری در سبد مواد غذایی روزانه هر شخص می باشد. از این پنیر می توان برای تهیه انواع سالادها و پاستاها و برای سرو با نان استفاده کرد.

برای یک شخص معمولی خوردن روزانه ۳۰ گرم پنیر بز بسیار مفید است. البته خانم های باردار باید از پنیرهای تهیه شده از شیرهای بز پاستوریزه شده استفاده کنند تا در معرض خطر ابتلا به بیماری مالت قرار نگیرند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *